
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.76 mm |
| Width | 7.59 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 18 |
| Height | 2.63 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | RS-232 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | -10 V |
| Logic Function | Transceiver |
| Data Rate | 120 kbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Receiver Hysteresis | 400 mV |
Stock: 226
Distributors
pcbx
Unit Price$6.58523
Ext.Price$6.58523
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.58523 | $6.58523 |
| 10 | $5.14282 | $51.42820 |
| 25 | $4.92933 | $123.23325 |
| 50 | $4.72470 | $236.23500 |
| 100 | $4.52857 | $452.85700 |
| 300 | $4.34058 | $1302.17400 |
| 500 | $4.16039 | $2080.19500 |
| 1000 | $3.98763 | $3987.63000 |
